Lekcja 33 ''Narządy płciowe męskie cz.1''

Lekcja 33 ''Narządy płciowe męskie cz.1''

Jakie wyróżniamy elementy układu płciowego męskiego?

1. Jądra- Jest to parzysty narząd wytwarzający plemniki, położony w mosznie. 
- Moszna otacza i chroni gonadany męskie, jest zbudowany z wielu warstw odpowiadających poszczególnym warstwom ściany brzusznej, ponieważ jądra w trakcie rozwoju samca wywędrowują ze swego pierwotnego położenia (okolica nerek). Proces ten następuje:
* U przeżuwaczy przed urodzeniem 
* U konia i świni w okresie około porodowym
* U mięsożernych w pierwszych tygodniach życia
Jądro otoczone jest następującymi warstwami  tkanek osłaniających 
* Skóra moszny 
* Tkanka podskórna (osłonka kurczliwa)
* Powięź tułowia powierzchowna
* Warstwa mięśniowa (mięsień dźwigacz jądra)
* Powięź tułowia głęboka
* Blaszka ścienna otrzewnej
2. Najądrza- wyróżnia się w nim:
- Głowę
- Trzon
- Ogon
Głowa najądrza zawiera przekształcone kanaliki pranercza. Pozostała część najądrza zawiera bardzo długi i nierozgałęziony przewód najądrza. Długość przewodu najądrza:
* Bydło 40- 50 m
* Koń 72- 81 m
* Małe przeżuwacze 47- 52 m
* Świnia 17- 18 m
* Pies 5- 8 m
3. Nasieniowód- Przejmuje funkcje transportu nasienia od najądrza i dostarcza je aż do cewki moczowej. Przebiega zawieszony na swej własnej krezce. Jego odcinek końcowy przed ujściem do cewki moczowej rozszerza się tworząc bańkę nasieniowodu, brak jej u knura i kocura.
4. Gruczoły płciowe dodatkowe:
* Gruczoł pęcherzykowy- brak go u mięsożerców, a tylko u konia tworzy rzeczywisty pęcherz o pojedynczym świetle. U innych zwierząt jest on gruczołem złożonym. Jego przewód wyprowadzający uchodzi u przeżuwaczy zawsze, u konia często, a u świni czasami razem z nasieniowodem na uwypukleniu błony śluzowej, cewki moczowej i wzgórku nasiennym.
* Gruczoł krokowy (prostata)- otacza w mniej lub bardziej kompletny sposób cewkę moczową i uchodzi za pomocą wielu przewodów wyprowadzających do niej. Jest szczególnie duży u mięsożernych. Jego wydzielina zawiera proteiny, lipidy i heksozy.
* Gruczoł opuszkowo- cewkowy (gruczoł Cowpera)- brak go u psa, a jest szczególnie duży u knura. u konia ma wielkość orzecha włoskiego. Wydzielina tego gruczołu jest szczególnie bogata w mucyny.
U zwierząt poddanych wczesnej kastracji wszystkie gruczoły rozwijają się słabo.
 Podczas badania per rektum można wiec odróżnić zwierze kastrowane i wnętry.
5. Prącie- Prącie odchodzi od łuku kulszowego dwiema odnogami prącia. Oprócz odnóg w prąciu wyróżnia się także:
- Trzon
- Korpus
- Żołądź
Brzusznie od cewki moczowej przebiega mięsień cofacz prącia, zbudowany z mięśni gładkich. Ze względu na budowę wyróżnia się prącie typu:
- Włóknisto- elastycznego (przeżuwacze oraz świnie)- Jego ciała jamiste nie są zbyt silnie wykształcone, co wpływa na jego usztywnienie, nie powodując jednak istotnego wydłużenia. Aczkolwiek tzw. zgięcie esowate powoduje jego wydłużenie.
- Mięśniowo- jamistego (koń oraz mięsożerne)- Zawierają silnie wykształcone ciała jamiste. Powodujące w trakcie erekcji nie tylko jego usztywnienie ale także znaczny wzrost jego długości i średnicy.

ZAGLĄDAJ NA:
Fanpagehttps://www.facebook.com/Notatki-Weterynarza-108501717576239/?modal=admin_todo_tour
Instagramhttps://www.instagram.com/notatkiweterynarza/
Twitterhttps://twitter.com/home

Komentarze