Lekcja 31 ''Układ moczowy''

Lekcja 31 ''Układ moczowy''

Jakie wyróżniamy narządy układu moczowego?

Narządy układu moczowego służą usuwaniu produktów odpadowych procesów przemiany materii, a także takich związków, które występują w organizmie w nadmiarze. Do narządów układu moczowego zaliczamy:
- Nerki wytwarzające mocz 
- Miedniczki nerkowe
- Moczowody
- Pęcherz moczowy 
- Cewka moczowa

Jak zbudowana jest nerka?

Nerki są głównymi narządami wydalniczymi organizmu. Tutaj krew ulega oczyszczeniu z substancji opadowych tzw. substancji występujących w moczu, a także wytwarzane są hormony. Nerki otacza torebka tłuszczowa łącząca się ze zbitą torebką włóknistą. Na przyśrodkowej powierzchni nerki znajduje się zagłębienie, zatoka nerki. Wnikają przez nią naczynia nerki, a wychodzi moczowód. Od zewnątrz ku środkowi nerki wyróżnia się następujące warstwy:
- Korę nerki
- Rdzeń nerki
- Miedniczka nerkowa,  należąca już jednak do dróg wyprowadzających mocz.
Ze względu na budowę wyróżnia się nerki:
Złożone (walenie, foki, niedźwiedzie polarne, wydry) jest zbudowana z wielu odzielonych nereczek, z których każdą można podzielić na część korową i rdzenną. Każda posiada własny kielich nerkowy, łączący się z moczowodem.
Proste (naszych zwierząt domowych) poszczególne nereczki zrastają się ze sobą w mniejszym lub większym stopniu. Rodzaje nerek prostych najpopularniejszych zwierząt gospodarczych i towarzyszących:

- Bydło- nerka wielobrodawkowa pobrużdżona (jak owoc morwy) sąsiadujące ze sobą nereczki zrastają się w miejscu kontaktu

- Świnia- nerka wielobrodawkowa gładka kora i rdzeń nerki zrastają się ze sobą, ale w miedniczce nerkowej wyróżnić można nadal pojedyncze kielichy otaczające brodawki piramid nerkowych.

- Koń, małe przeżuwacze i mięsożerne- nerka jedno brodawkowa gładka, wszystkie warstwy nereczek zrastają się ze sobą, a miedniczka nerkowa jest tworem pojedynczym, wykształcającym zatoki.

Co to jest nefron?

Nefron- jest jednostką wydalniczą. Rozpoczyna się on kłębuszkiem, stanowiącym sieć naczyń włosowatych, do których dochodzi naczynie doprowadzające o szerokim świetle, a odchodzi naczynie odprowadzające o wąskim świetle. Kłębuszek i torebka Bowmana tworzą ciałko nerkowe.
Miedniczka nerkowa- zbiera mocz z przewodów brodawkowych na kształt lejka i doprowadza go do moczowodu. Miedniczka nerkowa jest w zależności od gatunku zwierzęcia podzielona jest na liczne kielichy.
Pęcherz moczowy- to gruszkowaty, mięśniowy narząd jamisty pełniący funkcję magazynu moczu. Wyróżnia się w nim:
- Wierzchołek pęcherza
- Trzon pęcherza
- Szyjkę pęcherza

Ilość przepływu krwi w litrach dziennie przez nerki.

- Bydło 4500
- Koń 6600
- Koza 1600
- Owca 1250
- Świnia 1005
- Duży pies 705

Stosunek ilości moczu do moczu pierwotnego i ogólne informacje o nim.

- Koń mocz: 3- 10 l, mocz pierwotny: 550 l
- Bydło mocz: 6- 20 l, mocz pierwotny: 450 l
- Świnia mocz: 2- 6 l, mocz pierwotny: 140 l
- Pies 
mocz: 0,05- 2 l, mocz pierwotny: 80 l
Mocz:
- Barwa- jest mętno żółta (od jasnożółtej do ciemnożółtej). Zmętnienie powodowane jest obecnością CaCo3. U koni mocz zawiera dużo śluzu.
- Odczyn- u mięsożerców mocz ma odczyn kwaśny (ze względu na pokarm zawierający związki azotu), u roślinożerców zasadowy. W przypadku stanów zapalnych nerek i dróg moczowych odczyn moczu u mięsożernych jest także zasadowy.
- Skład- zawartość elektrolitów zależna jest od składu pożywienia:
* Mięsożerne- zawiera dużo fosforanów, siarczanów i soli amonowych.
* Koń- zawiera dużo kwasu hipurowego. Składniki patologiczne to komórki pochodzące z nerek lub dróg moczowych, bilirubina, cukier (w dużych ilościach), białka, krew i krwinki, barwniki krwi lub mięśni.
- Oddawanie moczu- następuje odruchowo na skutki bodźców powodowanych rozciągnięciem pęcherza. Niektóre mięsożerne mogą świadomie oddawać lub wstrzymywać oddawanie moczu. Z reguły oddawanie moczu odbywa się w sposób ciągły.

ZAGLĄDAJ NA:
Fanpagehttps://www.facebook.com/Notatki-Weterynarza-108501717576239/?modal=admin_todo_tour
Instagramhttps://www.instagram.com/notatkiweterynarza/
Twitterhttps://twitter.com/home

Komentarze